ACTUALITATELIFESTYLEȘTIRI UTILE

Salonul Regal din Gara de Nord, deschis gratuit pentru public

Unul dintre cele mai importante spații cu valoare istorică din Gara de Nord București poate fi vizitat, începând din această săptămână, de către toți cei interesați. Salonul Regal, locul în care au fost primiți de-a lungul timpului regii României, membri ai familiilor regale europene și înalți demnitari străini, și-a deschis porțile pentru public, cu acces gratuit.

Puțini cunosc faptul că încăperea a avut inițial un alt rol. La sfârșitul secolului al XIX-lea, aici funcționau primele case de bilete ale Gării de Nord. În anul 1896, odată cu amenajarea Salonului Regal, spațiul a fost transformat într-un loc dedicat primirii oficiale a suveranilor României și a invitaților de rang înalt, devenind unul dintre cele mai elegante saloane ale căilor ferate române.

Istoria locului este strâns legată și de evoluția transportului feroviar din Capitală. În urmă cu mai bine de o sută de ani, liniile de cale ferată ajungeau chiar până în dreptul Salonului Regal și continuau spre zona în care se află în prezent Ministerul Transporturilor, Gara de Nord reprezentând principala poartă de intrare în București.

Printre cele mai valoroase obiecte păstrate în salon se află un covor original din perioada regală, care a supraviețuit regimului comunist datorită unei soluții ingenioase. Simbolurile Casei Regale au fost acoperite prin coaserea unor însemne comuniste, ceea ce a permis conservarea covorului până în prezent, fără ca acesta să fie distrus.

Până acum, Salonul Regal putea fi vizitat doar cu ocazia unor evenimente speciale sau în cadrul unor tururi restrânse. De acum înainte, accesul este gratuit pentru toți vizitatorii, în intervalul orar 11:00 – 14:00, oferind publicului șansa de a descoperi unul dintre cele mai reprezentative spații din patrimoniul feroviar românesc.

Back to top button