Invitat în emisiunea moderată de Anca Alexandrescu, Călin Georgescu a făcut o serie de declarații privind situația politică din România, relațiile internaționale și contextul intern, susținând că mesajul său transmis la Osica a fost cenzurat.
„Mesajul meu de la Osica a fost cenzurat de televiziunea dumneavoastră: «Cine votează cu VESTEA este trădător»”, a afirmat Georgescu, susținând că opinia sa nu a fost prezentată integral publicului.
În cadrul emisiunii, acesta a declarat că, în opinia sa, România ar fi trecut prin două „lovituri de stat”, una în decembrie 1989 și alta în decembrie 2024. El a susținut că țara ar fi avut nevoie de o „igienizare spirituală”, afirmând că evenimentele recente au scos la suprafață probleme profunde ale societății.
Georgescu a mai spus că, după anularea alegerilor, societatea românească s-ar fi divizat profund, susținând că românii s-au împărțit în două tabere care aproape că nu mai comunică între ele.
Referindu-se la activitatea sa publică, acesta a afirmat că lupta sa nu a fost pentru interese materiale, ci pentru „libertatea și demnitatea poporului român”, despre care spune că trebuie să-și redescopere identitatea.
În plan extern, Călin Georgescu a formulat mai multe acuzații la adresa actualei conduceri a statului. El a susținut, fără a prezenta dovezi în cadrul emisiunii, că președintele României ar avea o înțelegere cu președintele Ucrainei privind implicarea NATO în război prin intermediul României și a afirmat că serviciile militare americane ar deține informații care, în opinia sa, vor deveni publice.
Totodată, Georgescu a susținut că drona care s-a prăbușit în zona Constanța ar proveni din Ucraina, afirmând că incidentul ar fi putut avea consecințe grave. Aceste afirmații nu au fost însoțite de dovezi și nu reflectă concluziile oficiale ale autorităților.
În cadrul aceleiași intervenții, el l-a criticat dur pe președintele Nicușor Dan, despre care a spus că reprezintă „un pericol real pentru siguranța și securitatea cetățenilor”, motiv pentru care afirmă că a cerut suspendarea acestuia.
Georgescu și-a exprimat, de asemenea, convingerea că România se află în pericolul de a fi implicată într-un conflict militar care nu îi aparține și a susținut că instituțiile europene ar urmări escaladarea războiului și implicarea NATO și a Europei în conflict.
Pe plan politic intern, acesta a apreciat partidul AUR, despre care a spus că este „primul partid care a dat dovadă de atitudine morală în politică în ultimii 36 de ani”.




